Hi everyone,

I want to present one basic methodology which lets us manage multiple mobile service dependencies in one code base with minimum effort. After Huawei Mobile Services was born into the ecosystem, game developers have to maintain one more game version, if they want to reach players which have Huawei mobile phone.

Actually, Unity developers are used to managing game flows and services according to platforms such as IOS & Android. But this time, there is one thing different.

Image for post
Image for post
Image 1: Difference between supporting different platforms and mobile services.

As you see in Image 1, Huawei Mobile phones are still using Android Operations System and your Unity Project should be using the Android Platform when you build for Huawei. …


Bu yazımda harita servislerini inceleyerek standart harita fonksiyonlarını içeren basit bir uygulama gerçekleştireceğiz. Google, Huawei, Yandex gibi farklı firmaların sunduğu harita servislerini karşılaştıracağız.

Image for post
Image for post

Harita, Lokasyon Servisleri ve Çeşitleri

Harita servislerini temel olarak 3 ana kategori altında topluyoruz;

  1. Haritalar
    Bu başlık altında bir haritanın uygulama içerisinde herhangi bir alana görsel olarak yerleştirilmesi, farklı grafiklerle özelleştirebilinmesi, farklı temalarla giydirilebilinmesi, harita üzerinde gezinmesi, yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılabilmesi, temel bilgilerin harita üzerinden okunabilmesi ve harita üzerinde istenilen noktaların işaretçilerle gösterilebilmesi gibi temel işlevsellikler bulunur. Harita fonksiyonlarının temelini oluşturan bu fonksiyonlar birçok geliştirici tarafından sıklıkla kullanılır.
  2. Rota Oluşturma
    Rota oluşturma, koordinatları bilinen iki coğrafi konum arasında seyahat etmek istendiğinde, toplu taşıma, yürüme, kişisel araç kullanımı gibi farklı ulaşım kanallarıyla yapılabilecek farklı alternatifleri listeleyen bir servistir. Rota oluşturma Navigasyon sistemiyle benzer olmakla birlikte aynı şey değildir. Rota servislerinde anlık trafik tahminleri, dinamik yol öneri sistemleri ve varış süresi tahminleri gibi ek bilgiler yer almaz, yollar ve mesafeler belirtilerek rota oluşturulur. Bir çok uygulama bu işlevi kendi uygulamalarının içinde değil doğrudan servis sağlayıcısının kendi uygulamasına paslayarak kullanırlar. …


Bir önceki yazımda Google Olmadan Android Kullanılabilir mi? sorusuna cevap aramıştık. Bu yazımda ise Android işletim sistemi için uygulama geliştiren bir yazılımcının veya bir kurumun, Google’a olan muhtemel bağımlılıklarını analiz etmeye çalışacağız.

Image for post
Image for post

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; Google yıllardır geliştirdiği teknoloji ve servislerle Android işletim sistemine yaptığı katkılarla ve yatırımlarla mobil cihazların hayatımızın odak noktası haline gelmesi konusunda çok büyük bir pay sahibidir. Nokia’nın Symbian işletim sistemiyle tüm mobil sektörüne hükmettiği yıllardan Apple’ın iOS’u ve Google’ın Android’i olarak ayrılan iki ekosistemin ayakta kalabildiği günümüze kadar geldik. Apple da Google da Amerikan firmaları olduğu gibi ara yıllarda bu yarışa giren Microsoft ve Blackberry gibi firmalar da aynı onlar gibi Amerikan firmalarıydı. …


Bir anda teknoloji haber sitelerine bomba gibi düşen “Google Türkiye’de satılacak olan akıllı cep telefonlarında kendisine ait uygulamalara ait lisansları iptal edecek” şeklindeki yazıları eminim ki çoğunuz görmüşsünüzdür. Yüzeysel olarak son kullanıcıyı hedefleyen bu haberleri bir de biz yazılım geliştiricilerin gözünden inceleyelim.

Öncelikle yazımıza Android ve Google arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak başlayalım. Android’in Linux çekirdeğini kullanan ve mobil cihazlar odağında bir işletim sistemi olduğunu aynı şekilde Google tarafından desteklendiğini hepimiz biliyoruz. Bildiğimiz diğer bir konu ise Android işletim sisteminin doğrudan Google’a ait bir işletim sistemi olmadığı. (En azından şimdilik.) Android 2005 yılında açık kaynak kodlu bir proje olarak başlamasının ardından 2 yıl sonra Google tarafından satın alınmıştır. Google aynı yıl içerisinde birkaç şirket ile birlikte Open Handset Alliance (OHA) kurarak Android işletim sistemini yaygınlaştırmayı amaçlamıştır. OHA şu an 84 şirket tarafından desteklenen ve içlerinde Android işletim sistemi de bulunan mobil teknolojilerin, gelişimini hızlandırmak adına süreçler yöneten bir birlik halini almıştır. Android işletim sisteminin çekirdek platformu AOSP (Android Open Source Project) adı altında bilinir ve bu kısım OHA ile birlikte Google tarafından da desteklenerek açık kaynak kodlu olarak geliştirilir. AOSP katmanına kadar Android işletim sistemi isteyen herkesin dilediği gibi kullanabildiği ve kendi ihtiyaçlarına göre geliştirebildiği bir projeden oluşmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse; Samsung, Huawei, HTC, Sony, Xiaomi gibi Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonu üreticileri bu katmanın üzerine kendi sistem uygulamalarını ve kendi telefonlarını farklı kılacak geliştirmeleri ekleyerek (kamera uygulamaları, tema sistemleri, dosya yöneticileri vb.) …

About

Muhammed Salih Karakaşlı

Software Engineer @Huawei

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store